Två fastigheter på hela 66 650 m2 med sjötomt på egen udde i vackert naturreservat utanför Möja. Två bostadshus, brygga, klipphällar och sagolik ytterskärgårdsnatur.
Unikt tillfälle att förvärva två fastigheter, Berg 1:95 på 50 750 m2 land och Berg 1:96 på 15 900 m2 land, som varit i samma familjs ägo sedan 30-talet.
Välkommen till Storö beläget i hjärtat av Möja ytterskärgård och Storö-Bockö-lökaö naturreservat. Här vackra vikar och svårslagen skärgårdsnatur som tillsammans ger en upplevelse långt utöver det vanliga.
Till Storö kommer man med egen båt och resan från Sollenkroka går genom Södra Stavsudda skärgården, över Möja Söderfjärd, runt Västerö och genom Kärringholmssundet. Vi befinner oss i vacker ytterskärgård och här skingrar sig molnen och solen lyser från tidig morgon till sen kväll. Vattnet är klart och bergen saltstänkta.
Framme vid bryggan sker förtöjning av motorbåt längsmed eller segelbåt på framtida boj mot bryggnock. Bryggan är gediget byggd och intill finns klipphällar för sol och bad.
I anslutning till bryggan upp på tomten finns gästhuset på cirka 30 m2. Huset inrymmer två sovrum som delas med en hall. Från rummen bjuds man på sjöutsikt.
Vidare på den plana tomten med gräsytor och grönskande vegetation leder upp till huvudbyggnaden ute på udden. Huset har en lång historia och uppfördes 1936. Huset mäter cirka 70 m2. Entrén är från både sjösidan in i sällskapsrummet eller från väster och där möter en hall och köket med vedspis och generösa arbetsytor. Innanför finns sovrum med enkelsäng. Från hallen når man vidare in huset och ett sovrum med två enkelsängar passeras för att komma in i ett stort sällskapsrum med stora fönster i tre väderstreck och underbar sjöutsikt. Här finns plats för soffgrupp och matplats och i rummet finns en stor murad spis som ger värme och atmosfär. Från sällskapsrummet når man ett tredje sovrum med två enkelsängar.
I anslutning till huset finns jordkällare och länge upp på tomten torrtoalett och bodar med plats till förvaring.
På tomtens norra del finns flata hällar, klipphällar och utsikt bort mot Möja och öppet hav. De flata hällarna ger en härlig inramning och tomten komplett.
Fastighet Berg 1:96 består idag av obebyggd naturmark och egen, mindre ö. Tomten sammanbinder Berg 1:95 och ger tillsammans det man önskar.
Läget i skärgården är ypperligt och handla gör man i Berg på Möja, på Sandhamn eller på fastlandet. Restauranger finns på samma öar och utanför väntar en svårslagen skärgård med ytterskärgårdarna Stora och Lilla Nassa som en favorit. Upplevelserna kan bli många och den vackra miljön etsar sig fast i kropp och stjäl.
Fastigheterna ligger idag inom naturreservat och möjligheten finns att utveckla fastigheterna. Strandskydd och reservatbestämmelser råder och tas i beaktande vid exploatering. För mer information kontakta gärna ansvarig mäklare.
Välkommen till en vacker udde på vackra Storö!