Unik, storslagen udde med obegränsade möjligheter
Lisö - Revudden
- Hästnäsvägen 101, Sorunda
- : 50 300 kvm
- : 55 kvm
Välkommen till Revudden och ett unikt tillfälle!
Revudden erbjuder allt man önskar och det är lätt att förstå att den storslagna udden, som erbjuder grönskande ängar, vikar, klippor, mjuka hällar och mycket mer, varit i samma familjs ägo under ett sekel. Här finns tre bostadshus, två brygganläggningar, sjöbodar och en svårslagen upplevelse.
Revudden ligger vackert med utsikt i 270 grader. Resan med bil från Stockholm tar cirka 45 minuter och vägen leder fram till de första två husen. En bom finns där egna vägen börjar.
Två bostadshus på vardera cirka 40 m² möter i den första öppna gläntan. Husen är äldre, men funktionella och inrymmer sovrum, kök och sällskapsytor. Båda husen bjuder på utsikt i två väderstreck och vattenkontakten är förstklassig. Vid stranden mot väster finns en brygga med stenkista. Intill finns en äldre badstrand.
Från de öppna ytorna leder en mindre stig genom furuskog och marker med en rik flora fram till en öppen äng. Här odlar man och vidare leder stigen upp till hus tre, längst ut på uddens högsta punkt.
Huset på cirka 60 m² ligger med ett magnifikt läge och blickar ut med milsvid utsikt över Saltsjön i tre väderstreck och utsikt över öppna fjärdar och farleden in mot Södertälje.
Huset är funktionellt och inrymmer flera sovrum, kök och sällskapsrum. Framför huset leder mjuka klipphällar ned till vattenbrynet. Känslan är av yppersta klass och här mår man som bäst.
Mot öster finns en stor kistbrygga och en stor sjöbod med plats för fiskeredskap och förvaring.
El saknas och möjlighet finns att dra in el till alla husen. Kostnadsuppskattning finns från Kraftringen. Två borrade brunnar finns på fastigheten. Den ena i anslutning till hus ett och två och den andra i anslutning till hus tre. Vattnet har genom åren druckits. Prov finns från senare år. Inga restriktioner finns att borra efter vatten ytterligare och gällande avloppet, som idag saknas, tillåter man enligt Södertörns Miljö- och Hälsoskyddsförbund (SMOHF) både sluten tank för WC och BDT för disk- och tvättavlopp, alternativt minireningsverk. För mer information kontakta gärna ansvarig mäklare.
Med egen båt finns utflyktsmål som Ankarudden på Torö och Landsort i havsbandet.
Revudden har allt att erbjuda för dig som vill leva privat på en egen udde. Bo som idag eller förverkliga din egen dröm. Möjligheterna är obegränsade och endast fantasin sätter begräsningen.
Varmt välkommen till Revudden!

