Sommardröm med sjötomt i hjärtat av Stavsnäs
Värmdö - Stavsnäs
- Höl byväg 15, Stavsnäs
- : 3 374 kvm
- : 151 kvm
Med ett ypperligt söderläge i vackra Höl by, i Stavsnäs, finns denna underbara, sjötomt med charm, känsla och en lång historia. Här lever man på en tillgänglig tomt med mjuka gräsytor, natur och omgiven av en komplett byggnation med gedigen huvudbyggnad i tre plan med året runt standard, trebilsgarage med lägenhet ovanför, gästhus, två sjöstugor med bastu, relax och två bryggor med motorbåtsdjup.
Vi befinner oss i populära Stavsnäs och hit kommer man med bil och buss. Resan med bil från Stockholm tar cirka 45 minuter och i Stavsnäs finns affär, buss, förskola och i pittoreska sommarhamn klassiska bageriet. Skola finns på Djurö över bron och där finns även ett flertal skärgårdskrogar och Djurönäset med gym, spa och mycket mer.
Vi befinner oss så långt ut i skärgården man kan komma med bil och här skingrar sig molnen och lyser upp fastigheten från tidig morgon till kväll.
Vägen leder hela vägen fram och en stor anlagd plan möter med plats för flera bilar och kanske ställa upp båten över vintern. Här finns förrådsbod och stort trebilsgarage med värme, vatten, avlopp och trefas indraget. Ovanpå finns en komplett lägenhet med kök, matdel, sällskapsdel, badrum med dusch, wc och handfat. Ett sovrum med plats för dubbelsäng. Lägenheten är cirka 40 kvm.
Strax framför huset ligger ytterligare förrådsbodar med gott om plats för förvaring.
Vidare leder en grusväg fram över tomten och till den pampiga huvudbyggnaden som ligger majestätiskt i byn och blickar ut över vattnet. Huset uppfördes 1930 och renoverades och byggdes om 1986 till dagens generösa storlek. Huset erbjuder cirka 131 välplanerade kvadrat boarea med 46 kvm biarea i den inreda källaren.
Huset omges mot sjösidan av trevliga altaner och det går att gå runt hela huset. Här följer man solen hela dagen från solstolen eller matbordet.
Ingång till huset sker från norr och en trevlig hall möter med gott om plats för avhängning. Vidare öppnar huset upp sig med flera sällskapsrum, matplats och kök. Rymden är stor och här umges man med stor närvaro och plats finns för matbord med flera stolar och soffgrupper. Stora fönster mot söder bjuder på sjöutsikt och ljusinsläpp. Centralt i rummet finns en stor kakelugn, genomgången och fullt fungerande och ger värme och atmosfär.
Lantköket ligger intill och erbjuder generösa ytor, stor lantspis med ugn och kåpa, ho, kyl och diskmaskin. På planet finns även tvättstuga och toalett med handfat.
En trappa leder upp till övre plan med öppen planlösning, en fin veranda med husets bästa utsikt. Idag två sovrum med möjlighet att skapa flera. Helkaklat badrum med dusch, wc och handfat.
I källarplan finns sällskapsrum, relax med bastu, dusch, toalett och ett stort bubbelbadkar.
Stora förrådsytor, matkällare, kanske vinkällare och utgång mot sjösidan.
Mjuka gräsytor leder till stranden och ett gästhus, på cirka 20 kvm, passeras med sovrum, kök och badrum med dusch, wc och handfat.
Vid strandkanten finns två sjöstugor med vatten och el framdraget. Den ena inredd med förvaring av vattenleksaker, flytvästar, fiskeredskap m.m. och den andra, direkt på bryggan, med vedeldad bastu, dusch och en fin relax med spröjsade fönster och fin utsikt över viken. Framför sjöstugan finns solstolar och möbelgrupp. Vid bryggan förtöjer man en eller flera båtar och lever ett härligt skärgårdsliv. Ytterligare en brygga intill tillhör fastigheten utmärkt för sol och bad och mellan bryggorna kan kanske i framtiden sandstranden anläggas.
Från bryggan med egna båten når man snabbt hela skärgården, via kanaler och via Kanholmsfjärden når man Möja eller Sandhamn når man på cirka 30 minuter i 30 knops fart.
Fastigheten ligger utanför planlagt område och grannfastighet, Höl 1:346 har servitut för infart över 1:30 till sin fastighet. Vi strandkanten finns två bryggor och den östra har servitut båtplats på ena sidan för en grannfastighet.
Fastigheten är komplett, unik och det finns mycket mer att säga men den måste upplevas.
Varmt välkommen på visning!


