Högt läge med sjöutsikt och egen brygga i populära Runmaröskärgården
Värmdö - Runmaröskärgården - Halvan
- 3 350 000 kr
- : 4 840 kvm
- : 55 kvm
Med ett ypperligt, högt söderläge och viss sjöutsikt mot skyddade vatten på populära Halvan i Runmaröskärgården, finns denna charmiga, stora skärgårdsfastighet med hela 4 840 kvm naturtomt med fina tallar och klipphällar. Tomten är bebyggd med ett enkelt och trivsamt hus med stora altaner, gästhus och förrådshus. Egen kistbrygga finns direkt nedanför tomten och omges av omgiven av klipphällar, stenstrand och öppnar ytor.
Vi befinner oss i Värmdö skärgård med ett ypperligt, tillgängligt läge. Hit kommer man med passbåt från Stavsnäs eller waxholmsbåt till Runmarö och sedan cykel eller fyrhjuling fram till tomten. Kanske med egen båt från en framtida båtplats kanske i Stavsnäs, på Bullandö eller kringliggande platser.
Flera alternativa rutter finns och resan kan exempelvis gå genom den skyddade Runmarö kanal. Från Stavsnäs är man framme på cirka 15 minuter eller vidare, enkelt från Nämdöfjärden.
På Runmarö, som man når till fots eller vad man önskar, finns affär, krog, bageri och mycket mera.
I Stavsnäs vinterhamn finns bageri och båtmack och bra kommunikationer med buss vidare till Stockholm. Med egen båt finns många fina platser att besöka och kanske vidare ut till Sandhamn eller Nämdö för att nämna några platser.
Med egen båt sker förtöjning längsmed den egna brygga och plats finns för flera båtar. Från bryggan lever man ett härligt skärgårdsliv med sol, bad och fiske. På bryggan finns plats för solstolar och att sitta med benen dinglande utanför och njuta av det glittrande vatten och en god fika.
Intill bryggfästet finns fina klipphällar och en stenstrand där man kan dra upp kajer, SUP-brädan eller kanske segeljollen. En eldplats finns och på några minuters promenad når man tomten som liger strax ovanför.
Centralt på tomten ligger huvudbyggnaden på cirka 40 kvm, från 1972 och omges av en stor altan. Från altanen följer man solen från morgon till sen kväll och plats finns för mat- och loungegrupp och även solstolar. Från altanen har man viss sjöutsikt och även blickar ner mot bryggan.
Huset erbjuder matplats och sällskapsrum med ett rum med öppen planlösning, öppen spis och flera fönster med sjöutsikt. Köket ligger intill och erbjuder kyl/frys, spis, ugn, diskmaskin och gott om arbetsytor. I huset finns vidare två sovrum varav det ena med två sängar och det andra med ett sovrum. En tvättdel finns med handfat.
Intill huset finns ett gästhus, på cirka 12 kvm och med ett sovrum med två sängar. Vidare på tomten finns en bod med dusch, torrtoalett, verkstad och teknikrum med vattenanläggning.
Tomten med sin byggnation, vackra natur, fina läge och egna brygga i kombination med hög tillgänglighet och promenadavstånd till affär, restauranger och mycket skapar ett trivsamt landställe.
Fastigheten omfattas av utom planbestämmelser och stora möjligheter finns för den som vill utveckla bebyggelsen och bygga mer och större. Fiber finns även på ön.
Välkommen till ett charmigt landställe i en populär skärgård!
| 3 350 000 kr | 2026-04-16 | 22:34 | 1 |


