DETTA HEM ÄR SÅLT

OBJECT_TYPE_RECREATIONAL_HOUSE - Fritidshus

Unik sjötomt med underbar, komplett byggnation i toppskick

Haninge - Dalaröskärgården - Aspön

  • Dalarö Aspön 5, Dalarö
  • : 9 050 kvm
  • : 45 kvm

Underbar sjötomt med ypperligt, fritt läge på Aspön utanför Dalarö. Unik storslagen brygganläggning med vidsträckt sjöutsikt, komplett bostadshus, bastu, gästhus och förråd direkt på bryggan. En trappa upp finns ett komplett, nyrenoverat hus omgiven av en stor altan. En magisk plats!

Vi befinner oss i södra skärgården, mellan Dalarö och Ornö och den populära ön Aspö.
Till ön kommer man med waxholmsbåt från Dalarö och resan från Dalarö tar bara några minuter. Från waxholmsbåtsbryggan tar promenaden cirka 10 minuter.
Kommer man med egen båt går resan över skyddade vatten och tar bara några minuter från kanske en framtida båtplats på flera alternativa platser runt Dalarö.

Förtöjning sker skyddat på sidan av en brygga av flera på den storslagna brygganläggningen. Plats finns för flera båtar, vattenskoter, jollar och mycket mer.
Det är inte svårt att påstå att brygganläggningen är en av de största i skärgården och här lever man och njuter av ett förstklassigt skärgårdsliv med sol, bad och fiske.

Plats finns för allt man önskar och behöver och här finns ett nyrenoverat, genuint bostadshus, från 2022 på cirka 45 kvm, med järnvitriol och plåttak. Ett stort öppet rum, med fönster mot vattnet i tre väderstreck bjuder på en underbar sjöutsikt och inramning från sällskapsrum, matplats och komplett, platsbyggt kök från Nordiska kök med luckor i ek med full maskinell utrustning. Häll och fläkt från Bora Pure. bänkskiva från Terrazzo.
Inget har lämnats åt slumpen vad det gäller ytskikt och matrialval och här lagar man mat och umgås med en stor social närvaro. I huset finns vidare ett stort sovrum med dubbelsäng med härlig sjöutsikt och en garderobsvägg. Ett kaklat badrum finns i anslutning med tvättmaskin, dusch, tvättställ och toalett modell separett.

Intill huset på bryggan finns en stor, bastu med plats för minst åtta personer och en underbar sjöutsikt. Bastu värmen kan styras genom en app från Huum. Med egen ingång finns även en sjöbod med plats för förvaring och på bryggan finns även ett gästhus med två sovrum med platsbyggda våningssängar i vardera rum. Från rummen bjuds man på en härlig sjöutsikt och vaknar och somnar med vågorna som kluckar och slår in mot stranden.

En trappa och vidare en stig leder upp till hus 2, som ligger högt och med makalös sjöutsikt. Huset på cirka 45 kvm, byggdes till 1970 och har även på senare år även totalrenoverats till dagens fina skick och höga standard. En stor altan omger huset och är njuter man av sol från tidig morgon till sen kväll. Plats finns för allt man önskar och huset planeras med kök, matplats och sällskapsrum i en härlig, öppen planlösning.
Här lagar man mat med sjöutsikt och plats finns för matbord med minst fyra stolar och en soffgrupp framför en öppen spis. Här sitter man och blickar ut över vattnet och njuter en av sprakande brasa under kalla årstiden. Från rummet når man två sovrum varav det ena med dubbelsäng och det andra med våningssäng.
I huset finns även ett kaklat badrum med dusch, tvättställ och toalett modell separet.

Strax intill huset finns flera förrådsbodar, omgivna av en stor altan och här kan i framtiden kanske ytterligare ett sovrum inredas.

Via en stig, på några minuter når man öns waxholmsbåtsbrygga och stignät för att kanske ta en löptur, promenad eller svamputflykt.

Med egna båten finns vackra platser att besöka och snabbt är man ute i ytterskärgården med Huvudskär och Fjärdlång som kända platser. Man passerar Kymendö med affär, båtmack och restaurang. Inne på Dalarö finns affär, bageri, caféer och mycket mera.

Det finns mycket mer att säga om detta fantastiska sjöställe, ön och omgivningarna men det måste upplevas.

Varmt välkommen på visning och njut!

Läs mer

Bilder

Vi är nischade och älskar att förmedla "drömmen om ett unikt boende" vid vattnet.

Letar ni drömboendet?

KÖP MED OSS

Funderar ni på försäljning?

SÄLJ MED OSS

Kontakta oss gärna om du går i köp- eller säljtankar