DETTA HEM ÄR SÅLT

OBJECT_TYPE_RECREATIONAL_HOUSE - Fritidshus

Stor sjötomt med västerläge och underbar, karg inramning

Värmdö - Nämdöskärgården - Hemskär

  • Nämdö Hemskär 119, Nämdö
  • : 9 504 kvm
  • : 50 kvm

Med ett underbart västerläge på vackra Hemskärs norra udde, mellan Nämdö och Långviksskär, finns denna stora, karga sjötomt på hela 9 504 m² land och med ej arealredovisat vattenområde.
Här finns allt man önskar av sitt skärgårdsparadis på en stor privat tomt, sol från morgon till solnedgång, vacker skärgårdsnatur och fina klipphällar.
Egna bryggan trafikeras av Nämdölinjen från Stavsnäs som är ett bra komplement till egen båt och någon distans bort finns Solvik på Nämdö med välsorterad affär, bageri, restaurang och båtmack. Utanför väntar härliga paddelvatten och en vacker ytterskärgård.

På tomten finns en gedigen brygga med segelbåtsdjup och plats att förtöja en båt på boj eller längsmed bryggan. Från bryggan njuter man av en härlig sjöutsikt, varm kvällssol och sol, bad och kanske fiske. Bryggan omges av härliga klipphällar med underbar inramning md låga martallar som klättrar på berget.

En trappa leder upp till en sjöbod på cirka 10 kvm. Här finns idag ett rum att inreda som sovrum eller kanske en framtida bastu.

Klipphällar leder upp över tomten och längre upp, med fin sjöutsikt, möter ett enkelt hus på cirka 50 kvm byggt 1988. Huset omges av en altan mot sjösidan och här blickar man ut över tomten och lugna, fina vatten. Ingång från huset sker från öster och direkt öppnar huset upp sig och man möts av ett stort rum med plats för matbord och soffgrupp. Rummet erbjuder en öppen planlösning med stora fönster mot vattnet med härlig sjöutsikt. Här finns en kamin som värmer och ger atmosfär. Från rummet når man ett enklare kök utan vatten och avlopp. Här finns en vedspis och gasolplattor. Även skåp och utrymmen för förvaring.
Vidare från sällskapsrummet når man ett sovrum med plats för dubbelsäng. Här vaknar man med härlig sjöutsikt.

Intill finns ett gästhus/bod med ett oinrett rum och längre upp på tomten finns en förrådsbod med verkstad och torrtoalett.

Fastigheten ligger utom planlagt område och för den som önskar finns möjlighet att bygga mera med generös byggrätt.
Fastigheten har del i flera samfälligheter med öar, kobbar och skär. Bland att en härlig badklippa på andra sidan ön och även båtuppdragningsplats.
Även ett stort fiskeområde med en fiskesamfällighet. Se under dokument och länkar.
För mer information om byggrätt m.m. kontakta gärna ansvarig fastighetsmäklare.

Läget i skärgården är ypperligt och snabbt är man på Nämdö för att handla, promenera eller hämta upp vännerna eller fastlandet för vidare transport med bil.
I blickfånget, från tomten, väntar en sagolikt vacker skärgård med naturreservat och ett rikt djur- och fågelliv. Här färdas man mjuk fram i kajak eller kanske låter vinden ge dig fart.

Välkommen till en vacker plats på Hemskär med bästa solläge!

Läs mer
Ansvarig Mäklare
Robert Nordstrand

VD,Reg. fastighetsmäklare/Jur. Kand

Mobil +46705235877

Mail robert@nordstrandsmakleri.se

Bilder

Vi är nischade och älskar att förmedla "drömmen om ett unikt boende" vid vattnet.

Letar ni drömboendet?

KÖP MED OSS

Funderar ni på försäljning?

SÄLJ MED OSS

Kontakta oss gärna om du går i köp- eller säljtankar