DETTA HEM ÄR SÅLT

OBJECT_TYPE_RECREATIONAL_HOUSE - Fritidshus

Sjöläge med magisk kvällssol

Värmdö - Torsbyfjärden - Stadsvallsvägen 19

  • Stadsvallsvägen 19, Värmdö
  • : 2 909 kvm
  • : 133 kvm

Underbart sjöläge med västerläge, makalös sjöutsikt, solnedgångar och varm kvällssol. Topprenoverat hus från 2024 i tre plan, med året runt standard och omgivna av stora altaner, fönster från golv till tak och generösa sällskapsytor. Komplett gästhus med egen altan, mjuka gräsytor och egen brygganläggning med segelbåtdjup och plats för flera båtar.
Marken mellan tomten och vattnet samägs och här är man ensam, utan insyn och som inte gör någon skillnad, utan den upplevs i sin helhet som ett eget, privat sjöställe.

Välkommen till en magisk plats precis vid Torsbyfjärdens glittrande vattnet och ett ypperligt, lantligt läge att använda som lant-, weekend- eller permanentboende då byggnationen håller mycket hög klass. Hit kommer man med bil och resan från Stockholm tar cirka 30 minuter och framme vid tomten möter en lång carport länge med plats för flera bilar. Dock är den äldre och har renoveringsbehov men här kan i framtiden ett garage uppföras.
Vidare leder vägen över tomte och ner till huvudbyggnaden och parkering sker i anslutning, vilket gör det perfekt och enkelt att här åldras.

Mjuka gräsytor möter med plats för ett parti kubb eller boule och med panoramautsikt mot vattnet.
Vidare möter huvudbyggnaden i tre plan från 1986, men som under 2024 byggts ut och totalrenoverats till dagens exklusiva hus med ypperlig planlösning, ytskikt av yppersta klass och ett sant drömboende som inte lämnas något med att önska. Här möter cirka 133 kvm boarea och cirka 120 kvm biarea fördelade på de tre planen.
Huset omges av stora altaner och njuter man från solstolen, mat- eller loungegruppen här följer man solen från soluppgång i öster, dagsol i söder och varm kvällssol i väster tills solen går ner cirka 22.00 sommartid.

Ingång till huset sker från öster och en hall möter och direkt slås man av vattenkontakten. Från hallen når man en stilren gästtoalett med vägghängd toalett och handfat. Vidare finns ett teknikrum med ordning och reda. Från hallen öppnar en inre hall upp sig med ett exklusivt kök med köksö med barstolar. I köket, från 2024, har inget lämnats åt slumpen med full maskinell utrusnting och här lagar man mat med vacker sjöutsikt och stor närvaro. Från den inre hallen når man Master Bedroom med dubbelsäng, gott om förvaring och fönster från golv till tak. Intill finns ett helkaklat badrum med dubbla tvättställ, vägghängd toalett, dubbla handdukstorkar och duschvägg. Allt stilrent och snyggt.

Vidare från köket möter ett underbart, stort rum med skjutdörrar ut till altanen i väster och med litet bord med fåtöljer. Vidare finns en tappa upp till övre- och nedre plan och intill ligger ett tv-rum med härlig hörnsoffa och platsbyggd bokhylla.
I det stora rummet, med fönster från golv till tak, finns vidare matplats och soffgrupp med fåtöljer framför en härlig, murad öppen spis med kamin som ger värme och atmosfär.
Här finns också skjutdörrar ut till altanen i söder.

En trappa upp finns ett stort rum med öppen planlösning över hela entréplanet och här kan i framtiden väggar sättas upp för att skapa sovrum eller ha tv-rum, arbetsrum, hobbyrum och mycket mer. Endast fantasin sätter gränsen.

En trappa ner möter soutterängplan, med smakfull planlösning med två stora sovrum med dubbelsäng, gott om förvaring och sjöutsikt. Helkaklat badrum med tvättställ, dusch och vägghängd toalett. Vidare tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare och gott om arbetsytor. Här finns även ett teknikrum och i söder, med direkt utgång till trädgården, ett tillbyggt rum från 2025 med stor bastu med sjöutsutsikt och plats för minst åtta personer och utanför relax och dusch.


Intill huset finns ett gästhus, på cirka 30 kvm. Huset omges mot sjösidan av en altan och direkt nedanför av ett altan däck med plats möbelgrupp. Gästhuset erbjuder sällskapsrum med bäddsoffa, sovloft med två madrasser, pentry och kaklad toalett med dusch och förbränningstoalett.

Mellan husen finns en trappa ner till strandkanten och ett altandäck som övergår till en brygga med segelbåtsdjup och plats för flera båtat att praktiskt förtöja vid idag två utlagda bojar.
Från bryggan lever man ett underbart skärgårdsliv med sol, bad och lek av diverse slag.

Med egna båten finns många platser att upptäcka. In mot stan för att kanske gå på Gröna Lund eller besöka Skansen. Kanske Velamsund med sin restaurang och skärgårdsidyllen Vaxholm. Genom Oxdjupet och Lindalssundet vidare ut i skärgården för att kanske besöka populära öar som Grinda, Gällnö, Svartsö, Möja eller Sandhamn.

På nära håll finns en privat ridanläggning finns med plats för 60-talet hästar. Siggesta gård ligger nära med många aktiviteter, året runt. Marknader, konserter, minigolf, äventyrsgolv, äventyrsbana och mycket mer. Även restaurang, café och gårdsbutik. Golfbana finns i Norråva md pay and play och vidare finns Wärmdö GCC och Fågelbro GCC på cirka 20 minuters resa som längst.
Affär finns i Hemmesta och Mölnvik tillsammans med Värmdö marknad erbjuder affär, shoppingcenter med allt man önskar och behöver.
Skola finns även i Ängsvik upp till 6:an och sedan till 9:an i Hemmesta.

Det finns mycket mer positivt att säga om denna underbara plats, bara att flytta in och njuta.

Välkommen att få uppleva drömmen om ett komplett sjöställe!

Läs mer

Bilder

Vi är nischade och älskar att förmedla "drömmen om ett unikt boende" vid vattnet.

Letar ni drömboendet?

KÖP MED OSS

Funderar ni på försäljning?

SÄLJ MED OSS

Kontakta oss gärna om du går i köp- eller säljtankar