Storslagen, äkta sjötomt i söder med plats för den stora familjen
Svartsö - Träskö
- Svartsö träskö 123, Skälvik
- : 14 689 kvm
- : 65 kvm
På Träskö, intill Svartsö finns denna storslagna skärgårdsdröm på sjötomt med egen strandlinje mot öster och söder. Skyddad förtöjning vid en brygga i öster och bryggdäck i söder med bastu, sandstrand och klippor. Flera gedigna bostadshus, bodar och karaktärsfull tomt med plana gräsytor för sällskapsspel och natur av skiftande slag. Ön är stor nog för en promenad eller löprunda och W-båt trafikerar ön, året runt.
Välkommen till ett skärgårdsparadis av sällan skådat slag i hjärtat av mellanskärgården.
Till Träskö kommer man med egen båt eller W-båt från Boda brygga på Värmdö.
Resan tar cirka 55 minuter och med egen båt är man ute på cirka 20 minuter i 30 knops fart, från kanske båtplatserna runt Buskviken eller Siggesta.
Framme sker förtöjning längs med bryggan eller på boj. Bryggan är lång och här finns gott om plats. Segelbåt kan förtöjas och den skyddade viken är ypperlig att ligga skyddat från svall eller om det blåser kuling.
Från bryggan lever man ett aktivt skärgårdsliv med badstege och plats finns för solstolar och båtar av diverse slag. Vid bryggfästet finns en mindre sjöbod med plats för det nödvändigaste.
En naturstig leder upp till ett gästhus. Gästhuset sammanbinds med en charmig lada som renoverats på ett smakfullt sätt. Huset erbjuder eget hushåll med kök, badrum, matplats, sällskapsrum och två sovrum. Delen med ladan är oisolerad att se som sommarrum. Huset omges på sjösidan av en altan. Från altanen blickar man ut över viken och fjärden i söder.
På väg mot huvudbyggnaden passeras en mindre lekstuga som håller barnen kär.
Huvudbyggnaden ligger med ett ypperligt läge för att blicka ut över fjärden. Huset är vinterbonat och används året runt. Ingång sker från norr och en hall möter. Från hallen öppnar sällskapsrum och matplats upp sig och stora fönster ger sjöutsikt och ljus. Från sällskapsrummet når man det upphöjda sovrummet med utgång till altan och plats för dubbelsäng. Dörr in till en stor klädkammare. Det stora uterummet med kamin och stora fönsterpartier från golv till tak. Skjutdörrarna kan öppnas upp för att höra vågorna som möter varandra och måsarnas ljud.
Vidare i huset finns det nya köket av modell Noblessa med all maskinell utrustning man behöver. Längst in i huset finns sovrum två med utgång till altan och plats för två sängar.
Svagt sluttande gräsytor leder ner till ytterligare ett gästhus och även ett förrådshus. Gästhuset är nyrenoverat med tapeter, tak, golv och ny altandörr. Huset inrymmer dubbelsäng, skrivbord, utgång mot sjön och stora fönster. Förrådshuset var tidigare ett gästhus, men idag är det förråd/pumphus/snickarbod.
Nedanför husen väntar en härlig strandlinje med sandstrand, klipphällar och vidsträckt sjöutsikt. Ett stort bryggdäck finns och här lever man och mår som bäst. Den vedeldade bastun ger sköna bastubad, året runt. Utanför på fjärden passerar båtar på sin väg från kanske Svartsö till Möja eller Finnhamn.
Läget i skärgården är tillgänglighet och här skingrar sig molnen och solen lyser upp tomten från tidig morgon till sen kväll. På ön lever man ett privat liv och tar en promenad eller löprunda. Kanske till W-bryggan för att ta båten till Boda eller Lillsved. Med egna båten finns affär och krog på Svartö, runt udden och Ingmarsö.
Fastigheten har del i en samfällighet på cirka 100 000 m² mark. Marken delas mellan sex fastigheter.
Välkommen till en vacker plats med privat läge!

