DETTA HEM ÄR SÅLT

OBJECT_TYPE_RECREATIONAL_HOUSE - Fritidshus

Sjötomt med västerläge bebyggd med lada och stora utvecklingsmöjligheter

Vadstena - Vätterns guldkust

  • Tegelbruket 102, Vadstena
  • : 1 764 kvm

Med ett extraordinärt, ypperligt solläge och underbara solnedgångar vid Vätterns ”guldkust” finns denna lättbebyggda sjötomt på 1 764 kvm med västerläge.
För fastigheten gäller en detaljplan med byggrätt på 60 kvm i ett plan med övervåning på 40 kvm, Attefallshus på 25 kvm alt. Bolundare på 30 kvm och egen brygga precis nedanför.
Här bjuds man på en unik möjlighet att utveckla ladan vidare, bygga mer och utveckla efter tycke och smak.

Avloppsrör finns framdraget från tomtgräns och kommunalt vatten finns till ladan.

Vi befinner oss strax intill stadskärnan i Vadstena vid Vättern och här bjuds man på ett vackert, lantligt landskap med cykelavstånd till stan och cirka tre timmar med bil till Stockholm. Vill man finns pendlingsavstånd med tåg eller buss med få stopp. Över Vättern skingrar sig molnen och man bjuds på många soltimmar.

Vägen till fastigheten går över Tegelbruket 1:1 genom servitut och direkt på tomten möts man av en äldre lada på cirka 200 kvm med gott om plats för förvaring och det man önskar. Delar av ladan mot sjösidan är under ombyggnad till en bostadsdel, på cirka 60 kvm, med stora panoramafönster mot vattnet. Isolering och nya fönster är utbytta. Det finns dock en hel del kvar att göra innan den är bebolig men möjligheterna är stora. Vägen leder hela vägen fram till ladan och skapar en stor tillgänglighet för den som vill bygga mera och utveckla sjötomten.

Den underbara platsen lämnar inget att önska av an lantlig idyll med bästa solläge nära staden.

Se dokument/länkar för tomtkartor och mer information.

Varmt välkommen att utveckla ladan och förverkliga drömboendet med livskvalitet och känsla!

Läs mer
Ansvarig Mäklare
Robert Nordstrand

VD,Reg. fastighetsmäklare/Jur. Kand

Mobil +46705235877

Mail robert@nordstrandsmakleri.se

Bilder

Vi är nischade och älskar att förmedla "drömmen om ett unikt boende" vid vattnet.

Letar ni drömboendet?

KÖP MED OSS

Funderar ni på försäljning?

SÄLJ MED OSS

Kontakta oss gärna om du går i köp- eller säljtankar